



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 150 mA |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
Stock: 2735
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66343
Ext.Price$0.66343
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66343 | $0.66343 |
| 10 | $0.43430 | $4.34300 |
| 25 | $0.36506 | $9.12650 |
| 50 | $0.31800 | $15.90000 |
| 100 | $0.27700 | $27.70000 |
| 300 | $0.24383 | $73.14900 |
| 500 | $0.21464 | $107.32000 |
| 1000 | $0.18894 | $188.94000 |
| 3000 | $0.13679 | $410.37000 |
| 5000 | $0.13507 | $675.35000 |
| 10000 | $0.13337 | $1333.70000 |
